GündemGündem

DİTİB ailesinin bayramlaşma buluşması

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ailesi, geleneksel bayramlaşma merasimiyle bir araya geldi.

Yönetim kurulu üyeleri, Sergi Salonu’nda düzenlenen programda DİTİB ve Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) personeli ile tek tek bayramlaştı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Erdinç Altuntaş, DİTİB ailesinin Kurban Bayramı’nı tebrik etti ve büyük bir aile olduklarını vurguladı. DİTİB’in yardımlaşma ve dayanışma ruhunu yayarak, dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için gösterdiği çabanın altını çizen Altuntaş, “Türkiye Diyanet Vakfı güvencesi ile DİTİB aracılığıyla ‘Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu’ kapsamında dünyanın her yerinde bizlerden şefkat bekleyen insanlara, topluluklara, kardeşlerimize gönüllü görevlilerimizle kesim ve dağıtım işlemlerini gerçekleştirdik. Gönüllülerimizden aldığımız bilgileri insanlarımızla paylaşıyoruz, aldığımız duaları paylaşıyoruz. Bu vesileyle Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, bu mübarek günlerin, yaşadığımız topluma, ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) Başkanı Abdurrahman Atasoy da konuşmasında, Kurban Bayramı’nın anlam ve önemine değinerek, Cenab-ı Allah’ın bizlere tekrar bir bayrama kavuşmayı nasip ettiğini belirtti. Kurbanın Allah’a yakınlaşma ve samimiyetin bir sembolü olduğunu vurgulayan Atasoy, hem bireyler hem de kurumlar olarak daha iyi bir noktaya gelmek için çabalamak gerektiğini söyledi. Atasoy, geçmişte Almanya’da çalışan Müslüman işçilerin dini vecibelerini yerine getirmekte zorlandıklarını, ancak bugün DİTİB gibi kurumlar sayesinde dini vecibelerini rahatça yerine getirebildiklerini belirtti ve bu kurumların kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara ise, kurbanların Allah katında makbul olmasını ve kurban vesilesiyle elde edilen sevabın önemini vurguladı. Bayramların sevinç ve birlik günleri olduğunu ifade eden Kara, Kurban kampanyasında 165 bin hisseye ulaşmanın büyük bir başarı olduğunu belirterek, bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti. Kurbanların fakir ve muhtaçlara ulaşmasının önemine değinen Kara, bu hayırlı hizmetin sürdürülmesi için Allah’a şükretti. DİTİB gibi kurumların Müslüman toplumuna sağladığı imkanların büyük bir nimet olduğunu belirten Kara, Allah’ın, Müslümanları bu hayırlı hizmetlerden ayırmaması için dua etti ve herkesin bu hizmetlerde daha fazla çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Program, yapılan konuşmaların ardından bayramlaşma ile sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu