GündemGündem

Köln DİTİB Merkez Camii’nde bayram coşkusu yaşandı

Köln’de yaşayan Müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bir coşkuyla DİTİB Merkez Camii’ni doldurarak Kurban Bayram namazını eda etti.

Kurban, yakınlaşma bayramıdır

Köln DİTİB Merkez Camii’nde bayram vaazını veren Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara, bayramların neşe ve sevinç zamanları olduğunu belirtti. Kara, “Bayramlar, hatırlama ve gönül alma zamanıdır. Kurban, yakınlaşma bayramı demektir. Aramızdaki mesafeleri kaldıran, Rabbimizle kendimizle olan mesafeleri ortadan kaldırmak için emredilmiş bir bayramdır. Kurban Bayramı, bizlere Hz. İbrahim’in (as) vefasını, Hz. İsmail’in (as) sadakatini, Hz. Hacer validemizin teslimiyetini öğretir. Rabbim keseceğimiz ve vekâlet yolunda kestireceğimiz kurbanların kanlarını kanımıza, canlarını canımıza, azalarını azalarımıza bedel olarak kabul eylesin” dedi.

Bayramda dua olmanın ve dua almanın mutluluğunu yaşayacağız

“Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla mazlumların kapısının çalınacağı ve kardeşlik köprülerinin kurulacağını ifade eden Kara konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) teşkilatı olarak, Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte ‘Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş’ şiarıyla başlattığımız Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonuyla Türkiye’de ve onlarca farklı ülke, yüzlerce farklı bölgede kardeşlerimizle kucaklaşacak olmanın mutluluğunu hissedeceğiz. Bu yıl da milyonlarca aileye vekalet yoluyla bağışladığınız kurban hisselerini büyük bir özveriyle ulaştırarak, dua olmanın ve dua almanın mutluluğunu hep birlikte tekrar yaşayacak, Kurban Bayram coşkusunu oradaki kardeşlerimizle idrak edeceğiz. Bizlere güvenerek kurbanlarını emanet eden tüm kardeşlerimize şahsım ve camiam adına şükranlarımı arz ediyorum.”

Takva ve İtaat: Kulluğun Özüdür

Teşrik tekbirleriyle bayram hutbesini okumak için minbere çıkan Köln Merkez Camii Din Görevlisi Mustafa Kader de, Kurban Bayramı’nın önemini vurguladı. Bayram namazının ardından kurban kesmenin Peygamberimizin tavsiyesi olduğunu belirtti ve takvanın, ibadetlerin kabul şartı olduğunu hatırlattı. Takvanın, Rabbine gönülden itaat ve yanlışlardan sakınma olduğunu söyledi. Kader, “Keseceğimiz veya vekâlet yoluyla kestireceğimiz kurbanlarımızı Rabbim makbul eylesin. İmkânı olmadığı için kurban kesemeyen kardeşlerimize Rabbim rızık bereketi ihsan eylesin!” dedi.

Birlik ve beraberlik çağrısı

Bayram gününün, aile ve dostlarla bir araya gelme fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kader, birlik ve beraberliği güçlendirme, uzaktaki sevdikleri arama ve gönül köprülerini onarma tavsiyelerinde bulundu. Dualarda mağdur ve mazlumların unutulmamasını hatırlattı.

Bayramın neşesi: Çocuklar

Çocuklara bayramın neşesini yaşatma çağrısında bulunan Kader, bayramı bayram gibi yaşamanın önemini vurguladı. Kader hutbesini, “Kurban Bayramının fırsat bilerek birbirimizi ziyaret edelim, birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek adımlar atalım. Uzaktaki sevdiklerimizi telefonla aramayı ihmal etmeyelim. Yıkılan gönül köprülerimizi bayram vesilesiyle yeniden onarmaya çalışalım. Bayramın neşe kaynağı olan yavrularımıza hayatlarının en güzel bayram gününü yaşatmaya çalışalım” diyerek tamamladı.

Hutbe sonrası eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan, gözyaşı döken ve Kurban Bayramı coşkusunu yaşayamayan İslam alemi ve tüm insanlık için dua edildi.

Bayram namazının ardından Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara, DİTİB Genel Sekreteri Eyüp Kalyon ile Merkez Camii din görevlileri camiyi dolduran cemaatle bayramlaştı.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu