Gündem

Kuzey: “DİTİB 1984’ten bu yana büyümeye devam ediyor”

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, çevrim içi gerçekleşen “DİTİB İmam Eğitimi Programı”nı tanıttı.

300’e yakın ilahiyat ve İslami ilimler fakültesi mezununun katıldığı çevrimiçi tanıtım toplantısında, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kuzey, teşkilatın misyon ve vizyonunu içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Kuzey, DİTİB’in 5 Temmuz 1984 tarihinde kurulduğunu, ancak Almanya’daki Türk ve Müslüman varlığının 1961 yılında yapılan işçi göçü anlaşmasına kadar uzandığını vurguladı. İşçi göçüyle Almanya’ya gelen Türklerin, dini ihtiyaçlarını karşılamak için uzun yıllar bireysel çabalar gösterdiğini belirten Kuzey, 1970’li yıllardan itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlileri göndererek bu sürece destek verdiğini ifade etti.

1984 yılında DİTİB’in kurulmasıyla 135 dernekle yola çıktıklarını hatırlatan Kuzey, bugün 858 dernek ve bine yakın din görevlisiyle hizmet verdiklerini belirtti. Almanya’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en çok din görevlisi gönderdiği ülke olduğunu söyledi.

DİTİB’in, 40’ıncı yılında yeni bir dönem başlıyor

40’ıncı yılını kutlayan DİTİB’in yeni bir dönem için din görevlisi yetiştirme konusunda hamleler yapmak istediğini dile getiren Kuzey, bu alanda yeni kapılar aralayacaklarını sözlerine ekledi.

Kuzey, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 70’li yıllardan bu yana Almanya’ya düzenli olarak din görevlisi gönderdiğini, halen Türkiye’den gelen yaklaşık bin din görevlisinin 5 yıllık sürelerle görev yaptığını belirtti. Ayrıca, Almanya’da doğup büyüyen ve Türkiye’de ilahiyat eğitimi alan yaklaşık 200-250 kişinin de DİTİB bünyesinde hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

Almanya’yı tanıyan ve Almanca bilen din görevlileri yetişecek

2002 yılında Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde İslam araştırmaları kürsüsünün kurulduğunu ve 2006 yılında Uluslararası İlahiyat Programı’nın başlatıldığını ifade eden Kuzey, bu programın Almanya’daki İslam algısına önemli katkılar sunduğunu vurguladı. 2020 yılında DİTİB tarafından başlatılan İmam Eğitimi Programı ile Almanya’da kalıcı olarak görev yapacak, Almanca bilen ve Almanya’yı tanıyan din görevlileri yetiştirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Seçilecek 75 kişiye burs ve barınma imkânı sunulacak

Kuzey, “İmam Eğitimi Programı kapsamında Türkiye’den seçilecek ilahiyat veya İslami ilimler fakültesi mezunu 75 kişi, Almanya’da iki yıl sürecek yoğunlaştırılmış bir eğitim alacak. Bu eğitimin ilk yılında Almanca dil eğitimi, ikinci yılında ise imamlık ve cami hizmetleri eğitimleri verilecek. Katılımcılara barınma ve burs imkânları sağlanacak, eğitim sonunda başarılı olanlar Almanya’da din görevlisi olarak istihdam edilecek“ dedi.

Müracaatlar Ağustos-Eylül aylarında başlayacak

Programa başvuruların Ağustos-Eylül aylarında online olarak alınacağını, mülakatların ise Ekim ayında Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirileceğini bildiren Kuzey, başvuru şartları arasında ilahiyat veya İslami ilimler fakültesi mezunu olma, 30 yaşından gün almamış olma ve sağlık açısından imamlığa engel bir durumun bulunmaması gibi kriterlerin yer aldığını ifade etti. Kuzey, müracaat edecek mezunların ayrıntılı bilgi için https://www.ditib-akademie.de/imamegitimi/ ve DİTİB sosyal medya hesaplarını takip edebileceklerini söyledi.

İnsana dokunmak isteyen adaylara davet

Kuzey, Almanya’daki din hizmetlerinin geniş bir alana yayıldığını ve din görevlilerinin gençlik sohbetleri, cami eğitimi, toplum ve medya ilişkileri gibi birçok farklı alanda hizmet verdiğini belirterek, hizmet etmeyi arzulayan ve insana dokunmak isteyen adayları programa başvurmaya davet etti.

DİTİB İmam Eğitim Programı tanıtıldı

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, geçen hafta yönetim kurulu üyesi Muhammed Şahin ve imam eğitimi koordinatörü Mustafa Kader ile birlikte ‘İmam Eğitim Programı’ kapsamında İstanbul, Çanakkale, Ankara, Bursa, Konya ve Kayseri’deki ilahiyat fakültelerinde tanıtım amaçlı sunumlar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu