EğitimEkonomiGündemGündemKültür&SanatSpor

Wolfenbüttel DİTİB Camii, Almanya’da dünya birinciliği kazanan Türk takımını ağırladı

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaleti Wolfenbüttel şehrinde 17-21 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlenen 28. Uluslararası (FIRA Robotworld) Robot Sporları Olimpiyatı’nda, Türkiye’den Gaziosmanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri inovasyon ve teknoloji dalında dünya şampiyonu oldu.

Wolfenbüttel-Lindenhalle’de düzenlenen FIRA RobotWorld Cup’ta U14, U19 ve profesyoneller kategorilerinde toplam 600 katılımcıyla 23 ülkeden gelen uluslararası takımlar yeteneklerini sergiledi ve kendi geliştirdikleri robotları çeşitli disiplinlerde test etti. Şampiyonada robotlar yapay zeka, makine öğrenimi, sensör teknolojisi ve gelişmiş mekanik tasarımlar da dahil olmak üzere çeşitli teknolojiler sunuldu.

Dünya Robotik Yarışması’nda Gaziosmanpaşa BİLSEM dünya birincisi

Gaziosmanpaşa BİLSEM öğrencileri Almanya’da katıldığı robot yarışmasında kazanmış olduğu dünya birincilikleriyle Türkiye’ye döndü.

Wolfenbüttel şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yeşil Camii derneği, Dünya Robotik Yarışması’na Türkiye’den 28 kişilik heyete ev sahipliği yaptı.

Aşağı Saksonya ve Bremen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkan Vekili Kadir Kızıltepe ile Wolfenbüttel DİTİB Yeşil Camii dernek başkanı Abdulvahap User ve başkan yardımcısı Mustafa User yarışma sürecinde Türkiye’den gelen yarışmacı öğrencileri yalnız bırakmadı.

Türkiye’den gelen yarışmacı öğrencilere, antrenörlere ve velilere bir yabancı ülkede değil de kendilerini evlerinde gibi hissettirdiklerini söyleyen Kızıltepe ve User, “Wolfenbüttel DİTİB Yeşil Camii yönetimi olarak, Türkiye’den gelen yarışmacı öğrencilerimizin havalimanında karşılamasından uğurlamasına kadar en güzel şekilde misafirperverliğimizi gösterdik ve desteğimizi sunduk. Aynı zamanda öğrencilerimize yarışma sürecinde moral ve motivasyonlarına katkı sağlamak maksadıyla gezi programları düzenledik. Bu vesileyle emeği geçen kardeşlerimize, katkı sunan sponsorlarımıza ve Braunschweig bölge derneklerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Bizi gururlandırdınız

28’inci Uluslararası FIRA Robotworld Robot Sporları Olimpiyatı ile bilim ve teknoloji alanında yeteneklerini uluslararası platformda sergileme fırsatı bulan gençlerin, gelecekleri için büyük bir adım attıklarını söyleyen Kızıltepe ve User, “Wolfenbüttel DİTİB Yeşil Camii olarak sizleri ağırlamaktan mutluluk duyduk. İnovasyon ve teknoloji dalında dünya birincisi olarak zaferle Türkiye’ye dönüyorsunuz, büyük bir başarıya imza attınız ve bizi gururlandırdınız. Sizlere teşekkür ediyoruz. Gelecekte de sizlerin bilim ve teknoloji alanındaki başarılarınızın artarak devam etmesini diliyoruz” dedi.

Son veda akşamı şampiyonlara kadın kollarının desteğiyle ikramda bulunan Wolfenbüttel DİTİB Yeşil Camii yönetimi tarafından, şampiyon takımın öğrencilerine sırt çantası ve elektronik ekipmanlardan oluşan hediyeler ile çiçekler takdim edildi.

Aşağı Saksonya ve Bremen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkan Vekili Kadir Kızıltepe, ödül töreni esnasında Uluslararası FIRA Federasyonu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Soroush Sadıknecat’a organizasyona katkıları sebebiyle plaket takdim etti ve başarılarının devamı temennisinde bulundu.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu