Gündem

Almanya’dan kutsal topraklara giden hacı adaylarına irşat programı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 2023 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında kutsal topraklara Almanya’dan giden hacı adaylarına, irşat hizmeti verildi.

Diyanet İşleri Başkanlğı tarafından Mekke Fetva ve İrşat Ekibinde görevlendirilen Başmüfettiş Şadi Arslan, Ayasofya Camii İmam-Hatibi Bünyamin Topçuoğlu ve tasavvuf müziği sanatçısı-şair Dursun Ali Erzincanlı, hacı adaylarına hac ibadetinin önemi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Mekke’nin Aziziye bölgesi Fecru’l-Bedii Oteli’ne gerçekleşen irşat programı, Almanya Hac Organizasyonu Genel Koordinatörü ve Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin’in selamlama konuşmasıyla başladı.

Hac ibadetini zaman, mekan ve mekin açısından değerlendirmek gerektiğine vurgu yapan Fetva ve İrşat Ekip Başkanı Sadi Arslan, “Yeryüzünde Allah’a ibadet etmek için yapılan ilk mekan olan Kabe’nin bulunduğu, Hz. Adem ile Hz. Havva’nın, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve Hz. Hacer’in, Hz. Muhammed (s.a.v.), Hz. Hatice’nin ve binlerce sahabenin ayak izlerinin olduğunu, bu itibarla içinde bulunduğumuz bu mübarek zaman dilimlerinde Allah’a karşı kulluğumuzu yeniden gözden geçirerek yeniden manevi bir inşa sürecine girmemiz gerekir. Her bir hacı adayının Allah’ın misafiri olduğunu ve Allah katında Kabe’den daha çok saygı ve itibara sahip olan mü’min, bir kalbi kırmaktan dahi imtina etmemiz gerekir” diye konuştu.

Fetva ve irşat ekibinden Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ve kasideleri, Dursun Ali Erzincanlı’nın şiirleriyle gönüllerindeki Peygamber aşkı, hacı adaylarını coşturdu.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu