Kültür&Sanat

Almanya’da mimari ve estetik açıdan mabedler fotoğraf sergisi açıldı

Köln Ehrenfeld Tasarım Parkuru (Passagen) 2023 kapsamında, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezinde “Yukarı Bakış” isimli fotoğraf sergisi açıldı.

DİTİB Medya ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün organizesinde düzenlenen fotoğraf sergisinde, Merkez Camii ile Köln çevresindeki mabedlerden ve seçkin binalardan oluşan mimari ve estetik açıdan en ihtişamlı 60 eser sergilendi.

Fotoğraf sanatçısı Karl-J. Gramann‘ın, Köln ve çevresindeki mabetlerin, otopark, eski belediye binası, tiyatro gibi ilgili alanlarda mimari ve estetik açıdan en ihtişamlı fotoğrafların yer aldığı sergi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Etkinlik kapsamında “Yukarıya Bakış“ isimli fotoğraf sergisinin tanıtımını yapmak üzere “Çay Akşamı” programı düzenlendi. Programda sanatçı Gramann, mabedlerden ve seçkin binalardan çektiği görüntüleri sergide tanıttı.

Mabedler ile sanat arasında bir köprünün kurulduğu çay akşamı programının açılış konuşmasını DİTİB basın sorumlusu Ayşe Aydın yaptı. Farklı kareler, değişik bakış, mimari ve estetik açıdan en ihtişamlı mabedlerin yer aldığı eserleri sanatçıdan dinleyeceklerini ifade eden Aydın, Köln Merkez Camii’nin tarihi Köln Katedrali gibi Köln’ün simgelerinden biri haline geldiğini ve dünyanın her yerinden ziyaret edildiğini söyledi.

Fotoğraf çekmeye karşı merakı olan 71 yaşındaki sanatçı Karl-J. Gramann’da, “Fotoğraf çekmek benim için çok değerli bir uğraş. Köln Merkez Camii’ne de fotoğraf çekmek için geldim, sonra da içlerinden seçtiklerimizle bu sergiyi açtık. Sergimizde farklı alanlarda ince ve estetik mimari fotoğraflara dikkat çekmek istedik“ dedi.

Köln DİTİB Genel Merkez sergi salonunda açılan ve 60 fotoğrafın yer aldığı sergi 11 Haziran tarihine kadar gezilebilecek.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu